Maratonul de la Atena – povestea noastră

Dragi călători,

Weekend-ul trecut am participat la Maratonul de la Atena. Așa că am revenit cu povestea acestei escapade.

Maratonul de la Atena

Cursa de 10 km a fost sâmbătă și a fost prin oraș. Pe întreg traseul am avut diferite puncte de muzică, mâncare și apă, dar și mulți suporteri, care ne încurajau. A fost o plăcere să ne bucurăm de orașul închis pentru alergători și să îl admirăm.

Maratonul a fost duminică, plecarea a fost din orașul Marathon, iar finish-ul pe stadionul Panathenaic. Acesta urmează traseul maratonului autentic.

Start 10 km
Punct de încurajare powered by Adidas Running Athens

Stadionul Panathenaic

Plimbarea prin oraș

Cum escapada a fost una scurtă, doar duminică de dimineață am putut să explorăm puțin orașul. Ne-am plimbat câteva ore prin centru, încurajând concurenții.

Academy of Athens
Biblioteca Națională a Greciei
Vedere spre Acropole

Bineînțeles am avut câteva recomandări de cafenele de specialitate, de la prietenii Cafea cu Dichis. Și nu le-am ratat.

Nu putem să nu povestim puțin și de delicioasa mâncare grecească: salata grecească, souvlaki, gyros și tzatiki. Prețurile se încadrau între 7 și 10-12 Euro/persoană.

Cazarea

Ne-am ales o cazare în apropierea startului curselor și foarte aproape de stația de metrou.

My Fancy Apartment a fost perfect pentru noaptea petrecută aici și dacă ajungeți în oraș, vi-l recomandăm cu drag. Gazda a fost foarte primitoare.

Transportul

Combinația noastră a fost Aegian Airlines la dus și Ryanair la întors, iar biletele au fost destul de ieftine, aprox. 50 Euro/pers/dus-întors.

Pasiunea noastră pentru alergare ne-a purtat mereu în diferite zone din țară, chiar și în afara ei. Așa am vizitat Berlin și Rotterdam în alergare. Dovezile le găsiți mai jos.